Záľuby a koníčky vo voľnom čase

Základným kritériom ako by sme mali tráviť svoj voľný čas by malo byť vedomie, že si máme hlavne oddýchnuť. Je celkom prirodzené a pochopiteľné, že každý si pod pojmom oddych a relax predstavuje niečo iné a kým u hŕstky obyvateľstva je to aktívny relax v podobe športu alebo práce na záhrade či chovaní zvierat, ďalší chcú jednoducho vypnúť a pri bazéne si vychutnávať čítanie nového románu svojho obľúbeného autora.

běh

Najprv zabŕdneme ku aktívnejšej časti populácie. Títo ľudia potrebujú v svojom živote cítiť hormón adrenalín, ktorý sa im vyplavuje pri športovej činnosti. U nich jednoznačne neplatí, že by ich šport vyšťavil viac ako práca, pre nich je šport ideálny prostriedok ako upratať a vyvetrať izbietky v mysli. Či už je to hokej, futbal, či stolný tenis, šport je dokonalý prostriedok ako sa stretnúť s priateľmi a tráviť svoj voľný čas aktívnou formou.

pěstováníé

Ďalšou podskupinou aktívneho pohybu sú záhradkári a chovatelia dobytka či pestovatelia rastlín. Práce v záhrade je stále viac ako dosť a od neustáleho zhýnania a kopania sa môžu dostaviť neraz vážne zdravotné problémy, avšak tým, ktorí to zbožňujú, to je prakticky jedno, keďže záhrada je pre nich vášeň, ktorej sa nevedia vzdať.

Každá minca má dve strany a na opačnej strane barikády v tomto prípade stojí pasívny oddych, teda sladké ničnerobenie. Úplne chápeme ľudí, ktorí majú manuálnej činnosti v práci až nad hlavu a preto im ani na myseľ nepríde, aby mali na dovolenke robiť niečo iné ako oddychovať v pravom slova zmysle. Pre túto skupinu ľudí je paráda, ak si môžu ľahnúť na ležadlo, do ruky si vziať šálok kávy či pohár vína a bez vyrušovania čítať obľúbenú knihu či si len tak bezmyšlienkovite vychutnávať atmosféru šumiaceho mora.

odpočínek

Či už obľubujete aktívny alebo pasívny oddych, snažte sa rozumne vyvažovať prácu a voľný čas tak, aby ste sa cítili ako ryba vo vode.