Zabráňte zápalu priedušiek

Sú isté choroby, ktoré sa najčastejšie vyskytujú práve v zime. Svoje „obete“ si nevyberajú a prejavujú sa takisto ako u detí, tak aj pri dospelých. Je veľmi ťažké im predísť, pretože niekedy nestačí vyhýbať sa chorľavému prostrediu. Niektoré choroby vás môžu prepadnúť skutočne kedykoľvek a je veľmi ťažké sa z nich dostať. Typickým príkladom choroby, s ktorou sa stretávame v zime takmer na dennom poriadku je bronchitída, teda zápal priedušiek. V dnešnej dobe rozlišujeme akútnu a chronickú, no obe sú zapríčinené niečím iným. Tento raz sa však budeme venovať tej akútnej, ktorá nie je spôsobená ničím iným ako prechladnutím alebo nežiaducimi vplyvmi prostredia.

stáří

Akútny zápal pľúc teda zvykne vzniknúť z prechladnutia, ale aj z nádchy alebo chrípky. Ak chcete vedieť, čím sa najčastejšie prejavuje, tak je to hlavne dráždivý suchý, ale aj vlhký kašeľ, ktorý nie je príjemný jednak pre človeka trpiaceho touto chorobou, ale aj pre iných ľudí, pretože neznie veľmi príjemne. Napriek tomu sa v dnešnej dobe nepovažuje za vážnu chorobu, aj keď môžu samozrejme nastať rôzne zvraty a komplikácie, ako takmer pri každej chorobe. Často sa môže táto choroba prejavovať aj niekoľkodňovými teplotami, no väčšinou neprekročia príliš vysoké hodnoty. Aj takto ju môžeme bezpečne odlíšiť od zápalu pľúc.

vědci

Zápal priedušiek sa v prvom rade lieči pokojom doma, určite by ste nemali chodiť do práce a vaše dieťa by nemalo chodiť do školy. Často trvá vyliečenie tohto ochorenia aj desať dní a môže byť nákazlivé, preto určite nie je vhodné, aby ste sa vyskytovali niekde, kde je veľa ľudí. Čo sa týka ťažkostí, môžu byť spojené hlavne s vykašliavaním hlienu, s bolesťami dýchacích ciest, ale prejaviť sa môžu aj iné bolesti. Inak je často zápal priedušiek spojený s únavou a malátnosťou. Nemali by ste však panikáriť, v dnešnej dobe sa dá choroba vyliečiť či už pomocou antibiotík, ale aj prostredníctvom iných liekov.