Vymaľujte si lepšiu náladu

Ako pôsobia?
V prírode je tento jav úplne bežný, kvety rastlín na žiarivé lupene lákajú hmyz a hmyz im nedokáže odolať. Napriek tomu, že každý človek vníma farby subjektívne, existujú aj také, ktoré majú svetoznámy význam.
Farby ako červená, žltá, oranžová poznáme pod pojmom teplé farby. Naopak medzi chladné patrí modrá, fialová a zelená.

barvy

Teplé odtiene v nás evokujú na jednej strane pokoj, komfort a prívetivosť, no druhej strane to môže byť aj zlosť, či nepriateľstvo.
Pri chladných je to buď pokoj alebo melanchólia a smútok.
Keďže ich vnímame každý odlišne, musíme si nájsť také, ktoré na nás prenášajú tie najpozitívnejšie pocity.

Čo je to farba?
Sir Isaac Newton, anglický vedec, v roku 1666 objavil fenomén, pri ktorom sa čisté biele svetlo prechádzajúce hranolom zlomilo a oddelilo na spektrum všetkých viditeľných farieb. Takisto zistil, že každá farba má vlastnú vlnovú dĺžku. Neskôr sa experimentmi dokázalo, že svetlo sa dá kombinovať, za vzniku ďalších farieb.
Využitie pri terapii
Farby majú vplyv nie len na pocity ale aj na krvný tlak, dýchanie, telesnú teplotu, či imunitu. V praxi sa znalosti o nich dajú výborne uplatniť napríklad pri maľovaní bytu. Práve preto je dôležité poznať, ktoré ako pôsobia.

V antike boli často súčasťou rôznych terapií. Egypťania na liečenie používali takzvanú chromoterapiu, alebo terapiu svetlom. Ich variácie sú dodnes uplatňované v liečiteľskej praxi.

Účinky v procese takéhoto liečenia:
Červená: zlepšenie cirkulácie a stimulácia tela a mysle
Žltá: očista tela, stimulácia nervového systému
Oranžová: zvýšenie celkovej energie, zlepšenie dýchania
Modrá: verili, že znižuje bolesť a dopomáha liečeniu chorôb. Práve preto je jej výskyt spolu so zelenou v nemocniciach stále častý. Mali by pôsobiť upokojujúco.
Indigo: zmiernenie kožných problémov.

barevné křídy

Ako vo všetkom, aj v tomto smere nájdeme mnoho otázok zo strany skeptikov. Existujú špekulácie, že nejde o nič iné ako o obyčajné placebo. A navyše majú farby v rôznych kultúrach niekedy odlišný význam. Náladu vám ale jasné odtiene určite zlepšia, keď nie nastálo, tak aspoň dočasne a to za skúšku stojí, no nie? Môžete sa teda spýtať samých seba, cítite sa lepšie, ak máte na sebe napríklad žltú alebo ste v miestnosti rovnakej farby? Ak je odpoveď áno, v tom prípade je čas obklopovať sa pestrofarebnými vecami častejšie.