Staroveké umenie – jin a jang

Je základom filozofie feng shui a učí nás žiť v súlade s naším priestorom a energiou, ktorá nás obklopuje.
Vychádza z protikladov jin (voda) a jang (oheň), ktoré sa vzájomne doplňujú a spolupôsobia. Ich pochopenie a uplatnenie v dennom reálnom živote nám pomôžu napríklad aj pri vytvorení harmonickej domácnosti, v ktorej sa budeme my a naši hostia cítiť príjemne.svetlá kuchyňa.jpg

Vchodové dvere – vstup do nášho srdca

Áno je to tak  – vždy symbolizujú vstup do našej duše. Predstavujú naše zdravie a šťastie. Mali by byť umiestnené tak, aby sme nikdy nevideli zadné dvere, ktorými vychádzame.
Vchod do domu má byť osvetlený a zakrytý malou strieškou. Odporúča sa, aby bol v súlade s architektúrou a mal primeranú veľkosť. Oproti vchodovým dverám by sa nemali nachádzať steny a stĺpy, či iné prekážky. Podobne je to aj s priestorom pri vstupe do domu. Je potrebné odstrániť napr. vyschnuté kríky, stromy a podobne.

Kuchyňa – srdce domácnosti

Je to miesto, ktoré je z hľadiska feng shui teórie druhým najdôležitejším miestom domova po vchodových dverách.
Priestor dostatočne naplnenej komory a chladničky predstavujú symbol bohatstva a prosperity rodiny.
Kuchyňa má byť priestranná, osvetlená a vzdušná. Odporúča sa, aby bola vymaľovaná svetlými farbami. Je dôležité, aby pracovná doska, sporák a umývadla boli umiestnené oproti vchodovým dverám do kuchyne aby sme videli, kto do nej vchádza.
Musíme si uvedomiť, že v priestore kuchyne máme vždy aj prvok vody(varné kanvice, drez) aj ohňa (sporáky, rúry na pečenie). Aby sa vzájomne nevylučovali, je vhodné neutralizovať ich pôsobením iných elementov – ako napríklad drevo, zemité prvky. Aj preto sa odporúča čisto drevený nábytok do interiéru kuchyne.
Príprava jedla aj vrátane varenia vyjadruje vo filozofii feng šui synonymum peňazí. Zopár tipov, aby sme ich udržali je možné uplatniť aj v kuchyni:činske mince symbol bohatstva.jpg

  • Udržiavanie čistoty bez nepotrebných vecí je základom
  • Uložením lesklého predmetu za sporák zdvojnásobíte lesk ohňa a teda aj objem svojho bohatstva
  • Všetky používané merače a elektrospotrebiče musia byť funkčné a v poriadku
  • Vodovodné kohútiky nesmú pretekať ani kvapkať
  • Na odpadky používajte výhradne smetné koše, ktoré často vynášajte

Vždy je ale najdôležitejšia vzájomná láska a pochopenie v našej domácnosti.