Seriálový hit – Susedia

V roku 2006 na obrazovky vtrhol seriál, ktorý sa okamžite stal veľkým diváckym hitom. Nehovoríme o ničom inom, ako o skvelom slovenskom sitkome Susedia. Na Slovensku snáď neexistuje človek, ktorý by nepoznal známe hlášky z tohto seriálu – „To nemdopadne dobre“, „Zuza, nerob paniku!“, či obľúbený výrok Marty Sladkej – „Neruším?“. V čom spočíva tajomstvo úspechu tohto seriálového počinu?

sledování TV

Základným atribútom komediálneho seriálu by mala byť jeho nenáročnosť a oddychovosť. Nemal by riešiť zložité a komplikované spoločenské a politické témy. Práve naopak, divákov by mal dokonale zabaviť, aby mohli pri jeho sledovaní zabudnúť na problémy a strasti bežného života. Dovolíme si tvrdiť, že zabávať sa darí Susedom dokonale. Poznáme veľa prípadov z nášho okolia, kedy rodiny v pondelok večer pravidelne usadnú k televízorom aj napriek tomu, že bežne televíziu nesledujú.

ovladač

Správny sitkom by mal byť postavený na výrazných rozdieloch, ktoré absurdnými situáciami výrazne zveličí a na tom postaví celú humornú zápletku. V tomto prípade susedské spolunažívanie Slováka a Maďara prináša hromadu nedorozumení a je vďačným námetom pre scenáristov.

sledování

Každá z hlavných postáv je tu navyše výrazne typizovaná. František – cholerik, ktorý pracuje na lesnej správe, kde sa príliš nenadrie, je večne pod papučou svojej ženy a má prehnane starostlivú mamičku, ktorá vie rodinu Stromokocúrovcov navštíviť v ten najnevhodnejší okamih. Zuza – Ferova manželka, obchodníčka cez internet, pričom jej tovar nie je vždy taký kvalitný, ako ona sama rada prezentuje, vo všetkom vidí peniaze a neváha rozbehnúť akýkoľvek výnosný kšeft. László – večný cholerik a samozvaný kutil, ktorý je vo všetkých aspektoch svojho života popletený. Ildikó – je povestná svojím zlým kuchárskym umením, ktoré sa jej však boja ostatní priznať, aktuálne učiteľka na maďarskom gymnáziu, známa svojimi kultovými hláškami. Marta Krasnodarskaja Sladká – vdova po ruskom oligarchovi, ktorá vie veci poriadne skomplikovať, nezabudnuteľný je jej charakteristický smiech.
Pozeráte Susedov? Čo sa vám na tomto seriáli najviac páči a čo by ste naopak zmenili?