Problém dvoch generálov

Zamysleli ste sa niekedy nad tým ako je možné že ak niekomu odošlete správu, v zápätí už viete či ju dostal alebo dokonca či ju dotyčný aj prečítal. Nebudeme tu brať v úvahu či je, alebo naopak nieje to správne. Pretože z určitého hľadiska má každý nárok na súkromie a taktiež aj právo vedieť. To či sa už nejedná o špehovanie to radšej nechajme na právnikov. My si tu radšej priblížime ak to vlastne funguje. Youtuber Tom Scott to nazval „Problém dvoch generálov“.
 organizér.jpg
Z pohľadu informatiky nastáva tento problém zakaždým keď odošlete správu a čakáte na odpoveď. Čakáte kedy sa zemní ikona na odoslané, prijaté , prečítané či čokoľvek iné čo vám dá vedieť že správa došla a bola prečítaná. Hoci sa zdá že dnes je už internetové spojenie prakticky 100% spoľahlivé opak je pravdou. Do samotného procesu spadá veľa vecí ako napríklad kvalita pripojenia, oblasť kde sa nachádzate, poskytovateľ alebo aj samotné vaše zariadenie. No a tu si ešte vezmite že je potrebné vyriešiť nielen to aby sa vaša správa dostala kam je treba ale aby ste sa o tom v konečnom dôsledku aj dozvedeli.
 struktura.jpg
Problém dvoch generálov spočíva v tom že sa medzi ich armádami nachádza hrad ktorý dobyjú iba spoločne. A na to aby to dokázali musí jeden druhému vyslať posla s správou kedy útok začne a posol sa musí vrátiť späť. Ak sa to nepodarí alebo posla zajmú je koniec a útok sa nepodarí. Riešením by bolo poslať viac poslov s rovnakou správou ale to tiež nie je ideálne pretože sa zvyšuje riziko prezradenia a tak je to prakticky neriešiteľný  problém. Aspoň čo sa dobývania hradu týka. Naproti tomu v informatike funguje jedno podobné hoci aj tu treba povedať že nie 100% riešenie. No na daný účel to stačí. Presnejšie sa jedná o to že každá správa obsahuje svoj jedinečný identifikátor. Takýchto správ je ale odoslaných viac ako jedna a každá má rovnaký identifikátor a preto ak správa dorazí k adresátovi ostatné sú jednoducho ignorované. To samé sa potom deje aj spätne pri odoslaní potvrdenia o doručení alebo prečítaní správy. Takýmto jednoduchým spôsobom je teda zabezpečené že správa ako aj potvrdenie o správe dorazí kam a kedy má.