Postrach detí : Čierny kašeľ

  1. Príčiny ochorenia

Zdrojom infekcie je len človek (pacienti s typickými a atypickými formami čierneho kašľa , rovnako ako nositelia zdravých baktérií). Zvlášť nebezpečné pacientky v počiatočnom štádiu – od 1 do 25 dní choroby. Priemerná inkubačná doba je 7-14 dní (maximálne 3 týždne).

sirup

  1. Symptómy

Choroba trvá približne 6 týždňov a je rozdelená do troch stupňov: prodromal (katarálna), paroxysmálna a štádium zotavenia.
Prvé obdobie je zvyčajne 1-2 týždne, je to nádcha, kýchanie, príležitostne mierna horúčka a kašeľ, ktorý sa neznižuje. Do tretieho týždňa sa kašeľ zvyšuje, stáva sa paroxyzmálnym, najmä v noci a ochorenie ide do paroxyzmálneho obdobia. Od 3 do 4 týždňov sa vyskytuje typický kašeľ s uvoľnením viskózneho hlienu. Počas kašľového záchvatu sa tvár pacienta zmení na červenú, jazyk vyčnieva.
Malo by sa pamätať na to, že deti nemajú typické záchvaty kašľa. Namiesto toho môžu mať po niekoľkých šokoch s kašľom krátky zákrok dýchania, čo môže byť život ohrozujúce.  V štádiu zotavenia sa paroxyzmy kašľa stanú menej časté a menej závažné, pacient sa cíti lepšie. Paroxysmálny kašeľ sa môže znova objaviť počas niekoľkých mesiacov.

  1. Komplikácie

Najčastejšou komplikáciou je zápal pľúc v dôsledku čierneho kašľa alebo sekundárnej bakteriálnej infekcie. V prvých mesiacoch života sa u detí vyskytuje mimoriadne ťažký s výraznou úmrtnosťou .

vyšetření

  1. Čo môžete urobiť?

Ak máte podozrenie na čierny kašeľ, okamžite sa poraďte s lekárom. Ide o nebezpečnú infekčnú chorobu a liečbu je potrebné vykonať pod lekárskym dohľadom. 

  1. Čo dokáže lekár?

Diagnóza pertussis je založená na klinických a epidemiologických údajoch a laboratórnych výsledkoch. Hospitalizácia pacienta je potrebná iba v ťažkých prípadoch. Základ liečby pozostáva z makrolidových antibiotík.

  1. Prevencia čierneho kašľa

Jediným spoľahlivým prostriedkom na špecifickú prevenciu čierneho kašľa je očkovanie. Celá očkovacia látka bola prvýkrát vytvorená a licencovaná v Spojených štátoch v roku 1914. S jej pomocou bolo možné výrazne znížiť výskyt a závažnosť čierneho kašľa.