Nebyť hlúpych inžinierov, mohli byť chytré telefóny oveľa skôr

Vedeli ste že už dobe kedy na trh prišla napríklad Nokia 3310 sme už dávno mohli používať smartphone? Síce sa jednalo skôr o jeho rannú fázu, no oproti vtedajším bežne dostupným telefónom sa skutočne jednalo o niečo prelomové.
 
Dokonca sa dá s kľudom povedať že sa jednalo o chytrí teloefón a jeho ovládanie ako ho poznáme dnes. Čiže dotykový didsplej a intuitívne ovládavcie prvky. Pričom v čase keď sa ešte len na trh dostávala technológia WAP, sa jednalo o prelomový produkt. Poskytoval totiž plnohodnotný internet v telefóne.Dotykový telefón.jpg
 
Za všetkým stoji vtedy 25 ročný  Johannes Väänänen, ktorý v roku 2002 predstavil svoj revolučný MyDevice. Jednalo sa o tak prelomový kúsok technológie že mu dokonca neodolal ani samotný Steve Jobs a Apple tak kúpil všetky potrebné patenty na vývoj vlastného produktu. Pretože hoci bol záujem  manažérov firiem ako Samsung, Philips či Siemens a ďalších obrovský. Ich inžinieri ihneď vedeli o akú prevratnú technológiu sa jedná a tak si začali vymýšľať všetko možné len aby si udržali svoje miesto vo firme. Čo nakoniec viedlo k tomu že sa tento produkt v konečnom dôsledku nedostal na trh. Ako sa teda ukázalo, nezáleží na vzdelaní, pretože ľudská hlúposť nepozná hranice.  Chytrí telefóne.jpgLen si predstavte čo by sa asi tak stalo ak by niekto prišiel v roku 2002 na trh s telefónom ktorý už má plnohodnotný dotykový displej s rozlíšením 320 x 176 pixelov, 0,3Mpx VGA fotoaparátom a operačným systémom kde mohli bežať aplikácie tretích strán. Podobne ako je tomu dnes. Bolo by to niečo čo sa ani nedá slovami popísať. Ale čo bolo to bolo. No napriek tomu znie veľmi úsmevné prečo bol vlastne tento chytrí mobil zhadzovaný.  Páni inžinieri totiž okrem iného argumentovali tým že nikto rozumný by si nekúpil mobil ovládaný len za pomoci displeja pretože by bol celý zamastený odp otlačkov prstov  a tak by sa nedal ovládať. No, čo už. My len dúfame že týmto ľudia tam už nerobia a nezničia tak cestu novému nádejnému produktu ako to bolo v tomto prípade.