Mačka či pes? Alebo rybičky? Alebo… alebo…?

Áno, aj naši zvierací priatelia vytvárajú, alebo skôr spoluvytvárajú pocit domova. Dôvody prečo si takýchto zvieracích „kamarátov“ opatríme sú rôzne. Niekedy je táto „aktivita“ odpoveďou na ustavičné prosby našich detí, alebo na osamelosť, či snáď módne trendy v spoločnosti.
Každopádne sme nútení prispôsobiť svoj životný rytmus nášmu psíkovi či mačičke. A tu prichádzame k prvej otázke, ktorú musíme riešiť. Sme ochotní zaplatiť túto cenu? Touto otázkou prirodzene nikomu nechcem vstupovať do svedomia. Je to praktická otázka a pre porovnanie si skúsme vykresliť povahu a potreby psa a mačky.

pes

Pes – je všeobecne tvor ktorý patrí do svorky, priateľský, vycvičiteľný. Dožíva sa cca 16 rokov. Je inteligentný asi ako 2ročné bábätko, rozumie až 250 typom gest a slov. Má veľmi citlivý čuch, je asi 10milión násobne citlivejší ako čuch človeka a rozozná približne 200 miliónov vôní. Človek asi 5miliónov.
Čo sa týka plemien, je jasné že do bytu sa hodia viac menšie plemená. Pes potrebuje niekoľkokrát denné venčenie, a kŕmenie.

Mačka – je individualistom, vyžaduje svoju osobnú toaletu, avšak nie je náročná na každodennú starostlivosť, hlavne odpadá venčenie. Má rada hladkanie, je čistotná a je to tiché zviera. Dokáže vydávať až šestnásť rôznych zvukov. Najzvláštnejším je známe pradenie. Frekvencia je 25 – 150 Hz a podľa niektorých prieskumov práve táto frekvencia spevňuje kosti a podporuje hojenie rán.
Pohľad na mačku je estetickým zážitkom či bdie alebo spí.

Iné zvieratá – ako sú napríklad rybičky, korytnačka, vtáčiky, morča či škrečok vyžadujú starostlivosť podľa svojej veľkosti, druhu či „povahy.“

kočka

Každý z týchto tvorov nám vie poskytnúť kus sociálneho, aj keď obmedzeného kontaktu. Chovanie týchto našich domácich miláčikov obnáša neraz ešte aj poplatky mestu, či nutné výdavky pri vyšetrení u veterinára. Nepočítajúc, pravdaže výdavky na každodennú stravu.
Odmenou za všetku túto starostlivosť je prítomnosť milého spoločníka na dni všedné aj sviatočné.
A už je naozaj len na nás, ktorému tvorovi dáme prednosť.