Google bojuje za udržanie väzieb s Huawei

Traja ľudia sú oboznámení prebiehajúcimi rokovaniami spoločnosti Google s Ministerstvom obchodu USA oznámili Financial Times, že vedúci pracovníci argumentujú pre výnimku zo zákazu amerických spoločností pracujúcich s Čínskym technologickým gigantom.
DOC (ministerstvo obchodu) minulý rok oznámila, že umiestnila Huawei na „zoznam subjektov“,čo znamená, že americké spoločnosti musia pred obchodovaním s firmou požiadať o povolenie vlády. V reakcii na to Google pozastavila svoje väzby s Huawei, čím ho odrezala od operačného systému Android, ktorý používajú všetky telefóny Huawei.

mobilní telefon.jpg

DOC (ministerstvo obchodu) poskytlo spoločnosti trojmesačnú lehotu odkladu.
Vedúci pracovníci spoločnosti Google požiadali DOC (ministerstvo obchodu) o ďalšie rozšírenie alebo o úplnú výnimku zo zákazu podľa Financial Times. Ich argumenty závisia od národnej bezpečnosti, konkrétne od rizík, ktoré by mohli vzniknúť, keby boli Huawei nútení vytvoriť vlastnú verziu Androidu.
Google argumentuje tým,  že ju zastavia v riešení problému s Huawei, riskujú, že USA vytvoria dva druhy operačného systému Android: pravú verziu a hybridnú verziu. Hybridný systém bude mať pravdepodobne viac chýb v porovnaní s verziou od Googlu. Tak by mohlo dôjsť k zvýšenému riziku, že by telefóny Huawei boli vystavené riziku, že by boli hacknuté, v neposlednom rade Čínou.

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa ospravedlňuje svoj zákaz Huawei z dôvodov národnej bezpečnosti, pretože tvrdí, že telefónny tvorca vystupuje ako zástupca čínskej vlády na špehovanie. Huawei to popiera.
Huawei verejne povedal, že pracuje na získaní vlastného operačného systému Android. Výkonný riaditeľ spoločnosti Huawei Richard Yu povedal CNBC, že nový operačný systém by mohol byť pripravení pre čínskych zákazníkov už v tomto roku a pre zvyšok sveta do začiatku roka 2020.

huawei.jpg

Google nebol okamžite k dispozícii na pripomienkovanie.
Hovorca spoločnosti Financial Times povedal:Rovnako ako iné americké spoločnosti, aj my sa angažujeme na Ministerstve obchodu, aby sme zabezpečili, že budeme v plnom súlade s jeho požiadavkami a dočasnou licenciou. Naším cieľom je ochrana bezpečnosti používateľov Google na miliónoch existujúcich Huawei  telefónov v USA a po celom svete.