Čistota bez chemikálií

Ekológia v poslednej dobe zaznamenala narastajúci trend. Okrem toho, že už to je nová móda má aj pozitívny prínos pre našu planétu. Jedným z nových svetových trendov je takzvaný nontoxic životný štýl. Jeho podstatou je vyhnúť sa všetkým chemikáliám, ktoré bežne používame. Znižujeme tak svoju ekologickú stopu i ekobiologickú záťaž prírody. Či už chcete byť cool a trendy alebo naozaj chcete pomôcť našej matičke Zemi, prinášame domácim žienkam pár nápadov na nontoxic čističe.čistá domácnosť.jpg
Alfa a omega v netoxickej domácnosti je určite ocot a jedlá sóda. Ocot je slabá kyselina a hodí sa okrem iného aj do kúpeľne. Roztok so sódou odstráni hrdzu aj vodný kameň. Stačí ho ponechať pár minút na želaných miestach, nechať poriadne vypeniť a na záver pretrieť vlhkou handričkou ideálne vyrobenou z mikrovlákna.
A ako s oknami? Zmiešame desať dielov body a pridáme jeden diel amoniaku. Ďalej postupujeme ako pri regulérnom umývaní pred Vianocami. Staré babky z dediny ešte stále tvrdia, že pomôže aj obyčajný zemiak, ktorý sa isto nájde v každej domácnosti. Šťavu zotrieme handričkou. Ak sa chcete vyhnúť tvorbe zbytočného odpadu odporúčame využiť staré letáky a noviny v domácnosti.
Leštidlo na podlahy môžete smelo nahradiť vodou a vyššie spomínaným octom. Horúca voda umocní ich účinok. Používame ako posledný krok pri umývaní drevených podláh v celom dome. Neškodí prírode ani deťom pri prípadnom kontakte so sliznicami alebo pri kontakte s tráviacim traktom.citrón.jpg
Samočistiaca práčka? Nie je problém. Osemdesiat gramov kyseliny citrónovej v kombinácií s najvyššou teplotou v práčke jej dovolí rozpustiť všetky usadeniny minerálov z vašej tvrdej vody. Odporúčame potom spustiť program predpierky, aby sa všetok kameň naozaj odplavil.
Citrónom zase vieme dezinfikovať drevenú dosku na krájanie. Zasypeme soľou a necháme pôsobiť zhruba pätnásť minút. Platí pravidlo čím dlhšie tým lepšie. Už stačí len prepláchnuť vlažnou vodou a hotovo!