Bolí vás chrbát? Dôvodom môžu byť nesprávne tenisky.

Tenisky sa dnes tešia veľkej obľube. Niekedy boli považované za obuv, určenú výhradne na športové aktivity, poprípade ako prezuvky do školy. V súčasnosti sa však stali neoddeliteľnou súčasťou módnych outfitov a nie je ničím zvláštnym, kombinovať ich i so sukňami, alebo elegantnými šatami. Ak i vy patríte k ľuďom, ktorí by tenisky nevymenili za nič na svete, mali by ste dbať na ich správny výber. Nevhodná obuv totiž pôsobí negatívne hlavne na našu chrbticu a tiež kĺby.

tenisky

Chôdza

Nie všetky typy tenisiek, sa hodia na všetky typy športov. Dôležitá je najmä výška podrážky a aj samotný tvar obuvi. Ak sa venujete chôdzi na dlhé trate, alebo akejkoľvek aktivite, pri ktorej kráčate, zadovážte si tenisky s hrubšou a hlavne pevnou podrážkou. To platí v prípade, ak pohybovú aktivitu vykonávate v prírodnom prostredí, teda kráčate po hline, kameňoch a iných nerovnostiach. Ak sa pod vašimi nohami však nachádza skôr betón, zvoľte obuv s dostatočne pružnou podrážkou.

Beh

Aj tu platí, že musíte pozerať na to, kde beháte. Na beh po betóne, alebo asfalte potrebujete rozdielnu obuv, ako na beh v prírode. Platia tu podobné pravidlá ako pri chôdzi. Hlavným rozdielom je však tlmenie nárazov. Tenisky na beh musia byť dostatočne odpružené, aby pri nárazoch vašich nôh, uľavili celému telu, a najme spomínanej chrbtici. Spevnená, by mala byť najme podrážka v zadnej časti, teda pod vašou pätou. Dbajte aj na dostatočnú pevnosť. Chodidlo vám pri behu nesmie nikdy lietať zo strany na stranu.

běh

Bežné nosenie

Ak sú súčasťou vášho každodenného outfitu, zadovážte si najme kvalitný výrobok. Dôležité je formovanie z vnútra topánky. Pokiaľ si zadovážite topánky s rovnou vložkou, zakúpte si ortopedickú. Ak totiž budete pravidelne chodiť v teniskách s rovným vnútrom, môžete si privodiť problémy v podobe plochých nôh. Verte, že sa nejedná o nič príjemné. Ploché nohy spôsobujú bolesti kolenných aj bedrových kĺbov, chrbtice a tiež opúchanie nôh.