Ako nenaletieť na falošné online pracovné ponuky

Pracovné ponuky si vieme vyhľadať na niekoľkých miestach. Ak navštevujete úrad práce, na nástenkách umiestnených na chodbe, nájdete množstvo ponúk. V tomto prípade máte takmer stopercentnú istotu, že ide o serióznych zamestnávateľov, pretože sú kontrolovaní štátom. Druhou možnosťou je klasická tlač, či periodiká zamerané iba na inzerciu. Na pracovné ponuky narazíte aj priamo vo výkladoch predajní, či iných podnikov, pri prechádzke mestom. V súčasnosti, je však asi najvyužívanejším spôsobom na hľadanie zamestnania, internet. nie všetky online ponuky, sú zároveň i seriózne, či dokonca pravdivé.

tvář
 
Pozrieme sa iba na Slovenské weby zamerané na hľadanie práce. Poznáme asi tri, či štyri, ktoré môžeme pokojne označiť za seriózne. Reč je napríklad o Profesii, či Brigáde. Na druhej strane, však existuje i množstvo webov, ktoré zverejňujú inzeráty bez akejkoľvek kontroly. A to hovoríme o tých lepších prípadov. Niektoré sú vysloveným podvodom, kde nájdete extrémne lákavé pracovné pozície, za ešte lákavejšie finančné ohodnotenie. Ak, by ste si však prešli všetky inzeráty, zistíte, že sa na tretej strane začínajú opakovať, rovnako ako aj mená inzerentov. Ak by ste na takejto stránke, chceli na ponuku reagovať, museli by ste sa pravdepodobne registrovať a zaplatiť poplatok.

studetn
 
Podľa čoho spoznám, že ide o serióznu ponuku?
 

  1. Pracovné ponuky vyhľadávajte na overených webových stránkach.
  2. Ak narazíte na web, o ktorom ste ešte nepočuli, vyhľadajte si o ňom informácie, napríklad na diskusných fórach.
  3. Ak narazíte na prácu, ktorá je na prvý pohľad až príliš ideálna, väčšinou sa bohužiaľ nejedná o reálnu ponuku. Nezabudnite na to, že zadarmo, vám nedá nikto nič. Ak sa teda v inzeráte píše, že za osem odpracovaných hodín, dostanete zaplatených dvesto eur, ani naňho neklikajte.
  4. Pri pracovnej ponuke musí byť vždy uvedený celý názov firmy, minimálne existujúce a funkčné telefónne číslo. Takto si o nej viete vyhľadať i všetky potrebné informácie. Ponuky, kde je uvedený iba mailový kontakt, väčšinou nie sú skutočné.
  5. Ak je pred kontaktovaním zamestnávateľa potrebná registrácia, neexistuje dôvod, aby bola spoplatnená. Niektoré webové stránky zamerané na pracovné ponuky, môžu vyžadovať poplatky, ale iba od zamestnávateľov, ktorí chcú inzerát uverejniť.